Zastrzeżenie numeru PESEL
W dniu 1 czerwca 2024 roku weszła w życie zmiana, która obliguje Banki i instytucje kredytowe, operatorów telekomunikacyjnych jak również Notariuszy przed podpisaniem umowy / dokonaniem czynności notarialnej do weryfikacji czy numer PESEL danej osoby został zastrzeżony.
O jakie umowy w szczególności chodzi?
- rachunku oszczędnościowego i rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego,
- kredytu,
- pożyczki,
- leasingu;
- o świadczenie usługi płatniczej, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach,
- zawierane przed Notariuszem tj. akt notarialny, którego przedmiotem jest nabycie, zbycie lub obciążenie nieruchomości lub udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w nich, a także sporządzenie pełnomocnictwa do ww. czynności.
W przypadku, gdy numer PESEL jest zastrzeżony Bank, instytucja kredytowa, jak również Notariusze mają obowiązek udzielenia odmowy zawarcia umowy / dokonania czynności notarialnej.
Jak dokonać zastrzeżenia numeru PESEL?
W aplikacji mObywatel lub w Urzędzie Gminy.
W aplikacji mObywatel należy wejść w pole „Usługi” à „zastrzeż PESEL”, a następnie zaznaczyć strzałkę w prawo.
Funkcję „zastrzeż PESEL” będzie można w każdej chwili wycofać z poziomu aplikacji.
Warto zauważyć, że zastrzeżenie numeru PESEL nie stanowi to żadnego ograniczenia życia obywateli. W każdej chwili będą mogli np. załatwić sprawy urzędowe, dokonać zakupu biletów lotniczych, czy zrealizować receptę wystawioną przez lekarza.
Takie działania uchronią obywateli od nieprzyjemnych konsekwencji związanych z wyłudzeniami danych. W ten sposób uda się uniknąć skutków, które niesie za sobą kradzież tożsamości w szczególności obowiązek spłaty zadłużenia zaciągniętego bez naszej wiedzy.
Rejestr zastrzeżeń numerów PESEL jest prowadzony w systemie teleinformatycznym.
Źródło: Ustawa z dnia 7 lipca 2023 roku o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości.