>  blog prawniczy   >  Lekarz czy kosmetolog – kto może wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej?

Lekarz czy kosmetolog – kto może wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej?

Przez ostatnie miesiące uwagę opinii publicznej zyskał temat jakim jest wprowadzenie zmian, dotyczących branży beauty – a dokładniej kwestia przyznania wyłącznych uprawnień osobom posiadającym wykształcenie medyczne do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. Wątek ten budzi ciekawość, a także kontrowersje, gdyż zabiegi, w których wykorzystywane są m.in toksyna botulinowa (botoks) czy kwas hialuronowy zdobyły w ostatnim czasie ogromną popularność. Doprowadziło to do otworzenia wielu nowych gabinetów kosmetologicznych działających właśnie w tej dziedzinie.

Przyjrzyjmy się zatem zmianom, a w zasadzie zapowiedziom ,,rewolucji’’ w tym zakresie.

Nowe pojęcie – MEDYCYNA ESTETYCZNO – NAPRAWCZA

W lipcu 2023 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów, które posługuje się nowym terminem medycyny estetyczno – naprawczej. Co prawda sam akt prawny nie wprowadza definicji tego pojęcia i nie przesądza też o przyznaniu uprawnień wyłącznie lekarzom i lekarzom dentystom, niemniej jednak jest to sygnał, że być może uprawnienia do wykonywania tych zabiegów zachowają jedynie osoby wykonujące zawody medyczne. Obawy, a także sprzeciw co do takiego prawdopodobnego przyszłego stanu rzeczy wyrażają kosmetolodzy, natomiast stanowisko i głosy pochodzące z Ministerstwa Zdrowia oraz Samorządu Lekarskiego są w tej kwestii dość jednoznaczne.

Gdzie więc jest granica pomiędzy zabiegiem upiększającym a zabiegiem medycyny estetycznej?

Taki problem istnieje już od dawna. Wielu ekspertów uważa, że obecnie zabiegi upiększające posiadają cechy, które kwalifikują je do kategorii świadczeń medycznych. Taki pogląd podziela wielu lekarzy. Podkreślają oni, że skoro zabiegi określane jako upiększające wymagają ingerencji w skórę, wstrzykiwania substancji chemicznych do organizmu ludzkiego, to ich przeprowadzanie wymaga szerokiej wiedzy medycznej i powinno być wykonywane przez doświadczonych specjalistów tej dziedziny.

Jaki więc stan mamy obecnie?

W tej chwili kosmetolodzy mogą nadal wykonywać zabiegi upiększające, takie jak wstrzykiwanie kwasu hialuronowego czy też zabiegi z wykorzystaniem nici liftingujących. W planach jest opracowanie katalogu procedur medycznych przez podzespół senacki. Dopiero po jego ukończeniu będziemy mieć odpowiedź, jakie zabiegi nie będą mogły być już przeprowadzane przez osoby bez wykształcenia medycznego.

Źródła:

– Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2023 r.

w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów na podstawie art. 17 ust. 26 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2022 r. poz. 1731, 1733, 2731 i 2770 oraz z 2023 r. poz. 605 i 650) 

– https://www.prawo.pl/zdrowie/prawo-do-wykonywania-zabiegow-medycyny-estetycznej,519103.html

– https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Zabiegi-medycyny-estetycznej-lekarze-i-dentysci-chca-wylacznosci,247864,2.html