>  blog prawniczy   >  Nieustające problemy z uregulowaniem przepisów dotyczących działania receptomatów

Nieustające problemy z uregulowaniem przepisów dotyczących działania receptomatów

Minęło już ponad pół roku, od kiedy były minister zdrowia wypowiedział niejako wojnę firmom, które handlują w internecie receptami. Wprowadzono wtedy  limity w liczbie wystawianych przez lekarzy recept. Jednakże regulacje te nie przyniosły zakładanego efektu. Doprowadziło to jedynie do takiej sytuacji, że receptomaty musiały zatrudnić więcej lekarzy, a za wystawianie recept online trzeba zapłacić prawie dwa razy więcej niż przed wprowadzeniem nowych przepisów.

Zmiany w zasadach realizacji recept wprowadziła nowelizacja ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1938,).

Od dnia  1 listopada 2023 r. zaczęła obowiązywać zasada, zgodnie z którą w przypadku gdy na recepcie przepisano większą ilośc leku  niż do 120-dniowego stosowania, kolejną ilość produktu leczniczego pacjent może otrzymać po upływie 3/4 okresu, na który zrealizował on receptę.

Recepty, nawet na leki psychotropowe, można wciąż kupić w sieci. Co nieustannie niepokoi Ministerstwo Zdrowia.

Mimo zmiany przepisów, tzw. receptomaty w sposób niekontrolowany ułatwiają dostęp do leków, które uzależniają.

W  roku ubiegłym  Ministerstwo Zdrowia wprowadziło rozwiązania, które miały ograniczyć dostęp do silnie uzależniających leków psychotropowych przez receptomaty, czyli wystawianie recept online.  Lekarz, który ma wystawić wystawić e-receptę, ma obowiązek sprawdzić jakie leki pacjentowi przepisano, które z nich wykupił, jakie leki obecnie zażywa i w jakich dawkach. Umożliwia to dostęp lekarzy do Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

Zmiany te jednak  nie są skuteczne. Pacjenci wciąż mają  możliwość zdobywania recept na leki o działaniu odurzającym i psychotropowym przez tzw. receptomaty. Jak wyjaśnia rzecznik NIL, część tych leków trafia do nielegalnej sprzedaży w internecie.

W tej chwili lekarzy wystawiających e-receptę na leki psychotropowe obowiązuje reguła, która dotyczy weryfikacji historii recept na środki odurzające i leki psychotropowe przed wystawieniem kolejnej recepty. Reguła ta ma jedynie kategorię ostrzegającą, a nie blokującą.

Do tej pory nie mamy niestety jednolitych przepisów, które wyczerpująco i w sposób satysfakcjonujący zarówno dla lekarzy, pacjentów jak i ustawodawcy regulowałyby procedury wystawianie e-recept poprzez receptomaty. Ministerstwo Zdrowia zapowiada jednak, iż problem ten zostanie w końcu rozwiązany.