UMOWA NAJMU OKAZJONALNEGO LOKALU
Jesteś właścicielem mieszkania lub domu i nie wiesz jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi najemcami? Wystarczy zawrzeć dobrą umowę najmu okazjonalnego lokalu, w ramach której zostaną szczegółowo określone uprawnienia oraz obowiązki Wynajmującego, jak i Najemcy.
Charakterystyka umowy:
Umowa najmu okazjonalnego lokalu została uregulowana w art. 19a i następnych ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Jest to umowa najmu lokalu mieszkalnego w ramach, której Wynajmujący – Właściciel lokalu (będący osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali) oddaje lokal do używania na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat, a Najemca zobowiązuje się płacić Wynajmującemu umówiony czynsz oraz utrzymywać lokal w odpowiednim stanie. Taka umowa jak również jej zmiany wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Przed zawarciem umowy należy sporządzić szczegółowy protokół zdawczo – odbiorczy lokalu określający stopień jego zużycia.
Kaucja:
Zawarcie umowy może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy. Kaucja ma charakter zwrotny, Właściciel ma obowiązek w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu po potrąceniu swoich należności dokonać jej zwrotu.
Opłaty:
Z tytułu najmu okazjonalnego lokalu, oprócz czynszu, właściciel pobiera opłaty eksploatacyjne np. opłaty za energię elektryczną, zużycie wody / gazu, czy utylizację śmieci na podstawie rachunków / dokumentów rozliczeniowych dostawców ww. usług.
Właściciel może podwyższyć czynsz wyłącznie w przypadku, gdy zostało to uregulowane w umowie.
Załączniki do umowy:
Zgodnie z przywołaną ustawą do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności:
- oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu we wskazanym terminie;
- wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;
- oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.
Podatek od najmu okazjonalnego:
Zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% czynszu od przychodu do kwoty 100 000 zł i 12,5% od nadwyżki ponad 100 000 zł.
Podatek należy wpłacić na mikrorachunek – indywidualny rachunek podatnika generowany na podstawie numeru PESEL.
Co ważne!
Właściciel jest zobowiązany zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Potwierdzenie zgłoszenia jest niezwykle ważnym dokumentem, który należy zachować.
Źródła:
- Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego;
- Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Potrzebujesz pomocy prawnej lub konsultacji prawnej online? Zapraszamy! Zespół Prawników www.pisma24.pl